Журналіст повинен бути фільтром для фейкових новин. Таку думку висловив данський журналіст Лейф Лонсманн під час зустрічі на тему медіаграмотності зі студентами СНУ імені В. Даля. Про це повідомляє кореспондент Daily Dahl.
На зустрічі гість підняв тему фейкових новин та джерел інформації. Він навів свій власний приклад моніторингу новин. «Я їздив у місто Перм, і мені стало цікаво, що там відбувається. Остання новина, яку я знайшов про місто Перм, була пʼятирічної давнини. У ній йшлося про безхатька, який вбив свого товариша, порізав його на шматки, зварив та продав це мʼясо ресторану». Цю новину Лейф Лонсманн назвав сумнівною. Також журналіст ще навів декілька прикладів фейкових новин: «Американці вели трансляцію на телебаченні у 1969 році як їхній космічний корабель висаджується на Місяць», «Чутки які розійшлись через інтернет, про те що у вакцині від ковіду є чіп, завдяки якому Білл Гейтс зможе читати думки». Такі новини Лейф означив терміном Infodemics, що в перекладі з англійської означає епідемія новин.
Журналіст опитав присутніх студентів про те, звідки вони беруть новини. Одна зі студенток спеціальності журналістика відповіла, що читає телеграм- канали та поділилася своїм методом перевірки каналу на правдивість: «Я заходжу на канал у Телеграмі, та, якщо бачу багато підписників, вважаю телеграм-канал чесним». Лейф Лоонсманн висловив подив, що з присутніх ніхто не дивиться телевізор, окрім серіалів на стрімінгових сервісах.
Він переконаний, що відповідальність за поширення фейкових новин лежить на журналістові. «У часи до соціальних мереж та мобільних телефонів, також була пропаганда та фейки, проте їх складно було перевірити, тому ми були фільтром», — згадує журналіст про фільтрування неправдивої інформації, коли він працював на національному радіо. З 1998 по 2018 року Лейф Лонсманн був директором на радіо «The Danish National Radio» («DR»).
Декан факультету гуманітарних та соціальних наук Світлана Кузьміна підтримала думку данського журналіста щодо відповідальності журналістів за поширену інформацію. Вона дала оцінку Єдиному телемарафону в Україні. "Вони створюють цілісну картину і, очевидно, без фейкових новин. Однак деякі лакуни, умовчання, інтерпретації привносять певний, скажімо так, не адекватний реальному стану справ настрій", - каже Світлана Кузьміна про трансляцію інформації Єдиним телемарафоном.
На весні 2024 року планується провести ще одну зустріч на тему медіаграмотності. Студенти отримали завдання: треба підготувати список фейкових або сумнівних новин для їхнього аналізу.
Мовна комунікація між гостем і студентами та викладачами відбувалася англійською.
Ще одним гостем зустрічі був Амунд Міклебуст, журналіст з Норвегії та партнер Truthfull Reporting.
Нагадаємо, що в жовтні 2023 року Амунд Міклебуст читав лекцію студентам СНУ імені В. Даля про українсько-норвезькі історичні зв'язки.
Олександр Баранчук, Daily Dahl
Читайте також інтерв'ю з Амундом Міклебустом: "Ми - родина, поєднана однією історією"
Немає коментарів:
Дописати коментар